Vítejte zde :)

Šneci - Helix Aspersa

6. listopadu 2017 v 14:11 | Hejikoptea |  Zvířata
Jak jsem se dostala ke šnekům? Docela náhodou. Jako malé děti jsme se ségrou a sestřenicí sem tam nějakého šnečka ulovily ze zahrady a měli jsme ho ve sklenici. Ale vždycky jsme je po 1 dni radši pustili.

Takže pro mě nebyl problém, když jsem řešila s přítelem jeho šnečí farmu, že bych si pár exemplářů vzala domů. Přinesl mi nejdřív takový malinký pidižvíky (později mi přinesl i velké, ale postupně na stáří umřeli). Vešli se mi do krabičky od Ceresu (takovej tuk na smažení, má dobrý krabičky). :D Vršek jsem nezavřela, jen jsem vzala síťku z brambor, ustříhla jsem jí a gumičkou jsem jí přidělala na tu krabičku. A teď se internete ukaž, do dovedeš. Hledala jsem informace všude možně, začla jsem na wikipedii a pak jsem koukala na různý šnečí farmy, jestli se něco o chovu tohoho šneka nedozvím. On to totiž není jen tak nějaký šnek. V naší krajině žije volně Helix Pomatia neboli Hlemýžď zahradní. Já mám Helix Aspersa - Hlemýžď kropenatý. Je to šnek pocházející ze Středomoří (evropská i africká část) a využívá se hojně v gastronomii - je to francouzská delikatesa, která se rozmohla do celého světa. Z vajíček helixe se může připravit i kaviár. Tito šneci, pokud k tomu mají vhodné podmínky se můžou pářit několikrát do roka. Jedna snůška pak činí kolem 80-150 vajíček. Pokud nechceme, aby se vajíčka vylíhla, dáme je do ledničky a po čase zlikvidujem. Ty moje malý šnečky jsem si vzala jako ,,mazlíčky", takže určitě ne na maso ani na kaviár. Všechny snůšky co měli, jsem zlikvidovala. Je to netypické chovat doma helixe, protože nejtypičtější ,,mazlíček" ze šnečí říše je oblovka - achatina. Druhů je hrozně moc. Ale chov oblovek podle mě bude stejný jako chov helixe, dyť je to pořád šnek. Teď na zimu jsou míň aktivní, protože ve volný přírodě by se ubrali k zimnímu spánku. Doma, pokud je teplo, tak nemusejí, ale už je kropím jen jednou denně, aby měli klid. Nevim jestli je to dobře, je to můj první pokus s přezimováním. Nikde jsem totiž extra chovatelský články nenašla, všude se nejvíc zmiňují o tom, že jsou do jídla. Takže vycházím ze svých poznatků a uvidím, co mi přinese další rok. Šnečci teda pěkně rostou, takže si myslím, že to nedělám úplně blbě. Uvidíme, na co dalšího přijdu. Tak teď co jsem se dozvěděla na netu a co praktikuju:

Bydlení:
Mám šnečky v ubikaci, kterou jednou za 3-4 dny musím vymejt, protože šnek celkem rychle tráví a jsou všude hovínka (čím míň šneků, tím líp na čištění). Je to plastová bedna, koupíte kdekoliv v hobby obchodě. Víko k tomu není potřeba kupovat, stačí větší síť (třeba z brambor), kterou přivážete kolem dokola. Ubikaci každý den kropím večer. Mám na to rozprašovač, je to skvělá varianta. Oni totiž potřebujou vlhko a teplo aby byli aktivní. Jinak se ,,zavíčkujou" a jsou v polospánku. Do nedávna jsem je měla bez hlíny, ale usoudila jsem, že jim bude líp v hlíně, takže maj už lignocel v ubikaci.
Papání:
K jídlu jim dávám pampeliškový listy, nakrouhám jim mrkev, teď na podzim víc okurku a zbytky salátu, který nesním. Samozřejmě toho jedí mnohem víc, ale já jsem vybíravka, takže mají zbytky z mé kuchyně. Přidávám jim sepiovou kost, ale moc o ní zájem asi nemají, snažim se je k ní dávat, aby si ,,přičuchli" a zjistili, že je to určený pro ně. Potřebují totiž zdroj vápníku, aby jim krásně rostla ulita. Pokud budou mít nedostatek vápníku, budou si požírat vlastní ulity. Můžete místo sepiovky podávat nadrcený skořápky vajíček nebo na netu určitě najdete i další varianty, z čeho získat vápník.
Páření:
Šneci jsou hermafroditi. Mají oboje pohlavní orgány. Zjistila jsem, že helixové (aspersy) mají ústí pohlavních orgánů ,,na hlavě" na straně vpravo. Když se chtějí pářit, chvíli se mazlí, pak se hlavami naprosti sobě přitisknou a začnou se pářit. Myslím, že rozmnožování je dvojí, takže oba přijímají spermie od toho druhého a oba potom mohou klást vajíčka. Vajíčka kladou též ze stejného místa, tedy za hlavou do hlíny pár cm pod povrch. Pokud bysme chtěli, aby se vylíhli, měli by mít dostatečný teplo (nejspíš pokojovou teplotu, ale to nevím ještě jistě, až budu mít s vylíhnutím zkušenosti, doplním info) a vlhko. Na suchu se vajíčka scvrknou a uhynou.

Nové bydlení pro helixe:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.